Valentínska kvapka krvi

Ľudská krv je nenahraditeľná, a preto sa považuje za tú najvzácnejšiu tekutinu na svete. Rozhodnutie darovať ju (najmä prvýkrát) sa často rodí veľmi pomaly a s veľkým sebazaprením. Má však obrovský význam, pretože môže pomôcť zachrániť život.

Na našom gymnáziu je darovanie krvi už tradíciou. Dňa 11.februára 2020 sa niekoľko odvážlivcov opäť rozhodlo svojou krvou pomôcť iným. Zúčastnili sa nielen žiaci, ale aj niektorí učitelia. A rovnako, ako po pominulé roky, darovať svoju krv k nám prišli aj žiaci a učitelia Strednej odbornej školy technickej z Vrábeľ.

Dnes, už ako hrdý prvodarca, aj ja viem, že rozhodnúť sa darovať krv si vyžaduje nielen obrovskú odvahu, ale hlavne veľa tekutín.

Potreba darovania krvi je veľká. Každoročne sa len na Slovensku spotrebuje približne 180 tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek. Toto neuveriteľné číslo hovorí o každej maličkej kvapke, ktorá má potenciál zachrániť iného človeka.

Ak si už aj Ty „dospelákom“ a ručička na váhe ti ukazuje viac ako 50 kilogramov, môžeš sa aj Ty stať darcom tejto vzácnej tekutiny. Pred odberom Ťa čaká krátky dotazník (v ktorom odpovieš na niekoľko otázok týkajúcich sa Tvojho zdravia a životného štýlu) a malá sladká pozornosť. Ak si zdravý a v krvi máš dostatok železa, môžeš si ľahnúť na pohodlné kreslo a nasledujúcich pár minútach si užívať pozornosť milých zdravotných sestier, ktoré sa starajú o to, aby si sa cítil čo najpríjemnejšie. Postupne z Teba opadne všetko napätia a o chvíľu sa stávaš úspešným darcom 450 mililitrov červenej tekutiny, ktorá bude čakať na toho, kto ju bude potrebovať. A Ty odídeš s tým najúžasnejším pocitom, že si práve možno niekomu zachránil život.

Karin Fehérváryová, 4.A

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií