Darovanie krvi

28. október bol pre niektorých žiakov obyčajný, bezvýznamný pondelok. Pre ochotných dovŕšencov 18-tich rokov to bol však veľmi výnimočný deň, kedy podstúpili darovanie krvi. Je to vskutku odvážny čin, ktorým človek dokáže zachrániť život. Najlepšie na tom je, že so sebou potrebujete len skvelú náladu a veľa vody.

A ako to všetko prebiehalo? Žiaci 3. a 4. ročníka vyplnili dotazníky a podstúpili rýchle vyšetrenie kvapky krvi, pri ktorom zdravotníci testovali najdôležitejšie parametre rozhodujúce pre možnosť stať sa darcom. Konečný ortieľ vyslovil po zvážení všetkých okolností pozitívne naladený lekár.

Niektorí žiaci nemohli absolvovať darovanie krvi pre nedostatok železa, ale to nevadí, pretože dostali typy na stravovanie, ktoré by malo pomôcť hodnotu železa zvýšiť. Na budúci termín to teda budú môcť skúsiť znovu.

Darcovia krvi si sadli na pohodlné lehátko, vydržali jedno (možno trošku nepríjemné, ale nie neznesiteľné) pichnutie a potom už len ležali a čakali kým sa naplní vrecúško s objemom približne pol litra.

O darcov bolo dobre postarané. Pred odberom všetci dostali keksík a vodu. K dispozícii bol aj čaj a káva. Starostliví ľudia obskakovali študentov, zaujímali sa o to, ako sa cítia a či im nič nechýba. Ak bolo niekomu po odbere nevoľno, dostal takzvaný "jonťák" teda iontový nápoj ktorý zvýšil koncentráciu minerálov a po ňom sa hneď každý cítil fit. Všetci odvážlivci dostali malú pozornosť – zápisníky a pero.

Celý zdravotný tým bol pozitívne naladený a vedel ako upokojiť študentov, i priviesť ich na iné myšlienky.

A čo teda odporúčame budúcim dovŕšencom 18-tich rokov a taktiež bojazlivým dospelákom? Určite sa netreba zbytočne stresovať a treba absolvovať darovanie krvi. Nikdy neviete, či krv od darcov nebudete potrebovať práve VY!

Soňa Rapavá, IV.A

>> galéria k článku


poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií